Depresja w pracy. Oznaki, Objawy, dolegliwości u kobiet, leczenie

Uczucie smutku jest normalną reakcją na trudne chwile w życiu. Depresja jest inna – to zaburzenie nastroju, które może wpływać na to, jak dana osoba się czuje, myśli i działa. Przeczytaj ten arkusz informacyjny, aby dowiedzieć się więcej o depresji u kobiet i sposobach uzyskania pomocy.

1. Depresja jest chorobą.

Depresja jest powszechnym, ale poważnym zaburzeniem nastroju. Badania sugerują, że depresja jest spowodowana połączeniem czynników genetycznych, biologicznych, środowiskowych i psychologicznych.  https://healthweb.pl/depresja-jak-ja-rozpoznac-objawy-i-leczenie/

Wszyscy ludzie mogą odczuwać depresję, ale zaburzenie to jest szczególnie powszechne wśród kobiet ze względu na unikalne doświadczenia biologiczne, hormonalne i społeczne. 

Depresja nie jest spowodowana niczym, co kobieta zrobiła lub czego nie zrobiła, i nie jest czymś, z czego można się „wyrwać”. Większość kobiet potrzebuje leczenia, aby poczuć się lepiej.

2. Depresja ma oznaki i objawy, na które należy zwrócić uwagę.

Smutek jest tylko jednym z objawów depresji. Inne typowe objawy obejmują:

  • niepokój lub drażliwość
  • poczucie beznadziejności, bezwartościowości lub bezradności
  • Utrata zainteresowania lub przyjemności z hobby i aktywności
  • Zmęczenie, brak energii lub uczucie spowolnienia
  • Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem lub podejmowaniem decyzji
  • Zmiany snu lub apetytu
  • Bóle fizyczne lub bóle, które nie mają wyraźnej przyczyny fizycznej
  • Myśli o śmierci, samobójstwie lub próbach samobójczych.

Objawy te mogą utrudniać myślenie, pracę, sen, naukę, jedzenie i cieszenie się życiem. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli doświadczasz objawów przez większość dnia, prawie codziennie, przez co najmniej 2 tygodnie. Depresja nie wygląda tak samo.

3. Niektóre rodzaje depresji są unikalne dla kobiet.

Niektóre rodzaje depresji występują na określonych etapach życia kobiety. Ciąża, okres poporodowy, cykl menstruacyjny i okres okołomenopauzalny wiążą się ze zmianami fizycznymi i hormonalnymi, które mogą wywołać epizod depresyjny u niektórych kobiet.

Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne to bardziej intensywna forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), która występuje w tygodniach poprzedzających miesiączkę. Zaburzenie to powoduje poważne objawy, takie jak obniżony nastrój, złość lub drażliwość, myśli samobójcze, zmiany apetytu, wzdęcia, tkliwość piersi oraz bóle stawów lub mięśni.

Depresja okołoporodowa występuje w czasie ciąży lub po porodzie. To coś więcej niż „baby blues”, którego doświadcza wiele świeżo upieczonych mam po porodzie. Kobiety cierpiące na depresję okołoporodową odczuwają skrajny smutek, niepokój i zmęczenie, które mogą utrudniać wykonywanie codziennych zadań, w tym opiekę nad sobą lub innymi. Dowiedz się więcej o depresji okołoporodowej.

Depresja okołomenopauzalna dotyka niektóre kobiety w okresie przejścia do menopauzy. Podczas gdy nieprawidłowe miesiączki, problemy ze snem, wahania nastroju i uderzenia gorąca są powszechne w okresie menopauzy, bardziej ekstremalne uczucia drażliwości, niepokoju, smutku lub utraty radości mogą być oznakami depresji.

4. Możesz uzyskać pomoc w przypadku depresji.

Nawet najcięższa depresja może być leczona. Powszechne metody leczenia obejmują leki przeciwdepresyjne, terapię rozmową (wirtualną lub osobistą) lub połączenie leków i terapii.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu leczenia. Znalezienie najlepszej metody może wymagać prób i błędów. Pracownik służby zdrowia może wyjaśnić różne opcje i pomóc wybrać najlepsze leczenie w oparciu o objawy. Dzięki pomocy możesz poczuć się lepiej. 

Dowiedz się więcej o leczeniu depresji na temat depresji – Skala Depresji

Najnowsze badanie dotyczące Depresji

Według Davida Blanchflowera, profesora ekonomii w Dartmouth College, krzywa szczęścia w kształcie litery U mówi, że „szczęście wzrasta początkowo do szczytu w wieku około 30 lat, a następnie spada w średnim wieku i ponownie wzrasta po 70. roku życia”.

Blanchflower był współautorem jednej z pierwszych prac badawczych, które wprowadziły koncepcję krzywej szczęścia w kształcie litery U w 2008 roku. Setki badań przeprowadzonych od początku lat 70. w wielu krajach na całym świecie wykazały ten sam wzorzec.

Jednak ostatnio naukowcy obserwują poważną zmianę, ponieważ młodzi dorośli – w wieku od 18 do 25 lat – zgłaszają, że są teraz bardziej nieszczęśliwi niż ludzie w wieku 40 i 50 lat.

Podsumowanie dotyczące depresji i krzywej szczęścia

Objawy depresji:

Depresja objawia się różnymi symptomami, takimi jak:

– Smutek

– Niepokój lub drażliwość

– Poczucie beznadziejności

– Utrata zainteresowania

– Zmęczenie

– Trudności z koncentracją

– Zmiany snu lub apetytu

– Bóle fizyczne bez wyraźnej przyczyny

– Myśli samobójcze

Depresja u kobiet:

Niektóre rodzaje depresji są specyficzne dla kobiet, np.:

– Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD)

– Depresja okołoporodowa

– Depresja okołomenopauzalna

Leczenie depresji:

Depresję można skutecznie leczyć za pomocą leków, terapii rozmową lub ich kombinacji. Wybór odpowiedniego leczenia wymaga indywidualnego podejścia.

Krzywa szczęścia w kształcie litery U:

Według badań, szczęście wzrasta do około 30. roku życia, spada w średnim wieku, a następnie wzrasta po 70. roku życia. Ostatnio młodzi dorośli (18-25 lat) zgłaszają niższy poziom szczęścia w porównaniu do osób starszych.

Więcej informacji na temat leczenia depresji znajdziesz na https://healthweb.pl